fallback

Кристалина Георгиева: Липсата на реформи вреди на световната икономика

Необходим е синхронизиран глобален отговор на рисковете пред световната икономика, смята управляващият директор на МВФ

18:08 | 16.02.20 г. 13

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че липсата на по-дълбоки подобрения в световната икономическа система пречи на вече „анемичните“ прогнози за растеж, особено след като шокът от коронавируса помрачава още повече перспективите за ускоряване през тази година, предава Bloomberg.

„Полето на действие на паричната политика се свива и трябва да се разчита повече на фискални мерки, както и на структурни реформи за стимулиране на растежа“, каза Георгиева в интервю за Bloomberg Television в Дубай. Това, което липсва, e „по-агресивен размах в структурните реформи“, смята тя.

Тъй като въздействието на вируса увеличава заплахата от нарушаване на снабдителните вериги, повечето големи централни банки са нащрек, но все още не са обявили, че планират парични облекчения. Още преди да стане ясен мащабът на епидемията в Китай, МВФ прогнозира, че световната икономика ще отбележи малко по-бавен ръст през 2020 г. от първоначалните очаквания на фона на заплахите, свързани с търговията и напрежението в Близкия изток.

Коронавирус

Последиците от коронавируса вероятно ще доминират дискусиите по време на срещата на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20 в саудитската столица Рияд. Георгиева повтори надеждата си за синхронизиран глобален отговор на рисковете, пред които е изправена световната икономика.

„Оптимист съм, че в много трудни моменти ще видим желание за по-координирани действия“, каза управляващият директор на МВФ.

Макар да заяви, че все още е рано да се прецени въздействието върху икономиката на коронавируса, Георгиева похвали Китай за „много агресивните“ му мерки за ограничаване на последиците, включително с инжектирането на ликвидни средства и стимули за засегнатите области.

„Трябва да признаем, че има голяма несигурност около естеството на вируса, как точно той въздейства на Китай, дали ще се разпространи извън Китай“, каза Георгиева.

HSBC Holdings стана поредната голяма банка, която понижи перспективите за растеж на световната икономика от 2,5% на 2,3%. Президентът на Световната банка Дейвид Малпас предупреди, че банката ще трябва да понижи някои от прогнозите си за растеж отчасти заради въздействието на вируса върху снабдителните вериги. Икономисти от Goldman Sacks Group, UBS Group и BNP Paribas предвиждат, че Китай ще предприеме още стъпки за смекчаване на паричната си политика.

„Дори един месец на намаляване на дейността неизбежно ще повлияе на Китай и част от това влияние ще се прехвърли върху останалата част от света. Все още се надяваме най-вероятният сценарий да бъде относително бързо овладяване на вируса“, каза Георгиева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:14 | 12.09.22 г.
fallback